Skupina ASFALT Plzeň-Jih

O nás

Něco málo o nás...

Součástí kulturního dění v Přešticích a jeho širokém okolí je v současné době i hudební skupina ASFALT. Než představím samotné členy a skupinu takovou, povězme si něco o historii a názvu.

Vše začalo v roce 1935, kdy Karel Švec spolu s dalšími pěti muzikanty, František Švec, Leo Rebec, J.Špongr, M.Taišl a Václav Květoň, založili malou jazzovou hudební skupinu. Václav Květoň si v tomto roce zakoupil u fa.Kebrdle v Hořovicích pětiřadou chromatiku-harmoniku. Muzikanti tehdy pořádali hudební zkoušky u kapelníka Karla Švece v domku, který stojí dodnes u hlavní silnice Plzeň - Klatovy. Lidé je chodili poslouchat a někdy si i zatančili. Protože silnice byla z asfaltu, říkali: „Jdeme si zatančit na asfalt. “ a název byl tady. Začali si říkat ASFALT – JAZZ a každý z nich měl vyšité jedno písmeno názvu na košili. Polky, valčíky, tanga, swingové a jazzové písně se ozývaly z jejich nástrojů i úst na různých oslavách, ba i plesech.

Z této původní jako posední zemřel – Václav Květoň *1915 - †1. 12. 2007, ale jeho pětiřadá chromatika hraje dodnes. Ovládl ji vnuk Zdeněk Květoň, který nejprve chodil hrát sám po různých oslavách. V roce 1995 Zdeněk Květoň spolu s Naďou Hrabětovou z Přeštic (později manželkou) a Miroslavem Křenem z Lužan založili hudební skupinu a mohl začít hrát ASFALT znovu. Od roku 1997 - 2000 vystupuje se skupinou Pavla Havránková z Lužan. V roce 2000 vydala hudební skupina ASFALT svoje první CD, které obsahuje výběr písní z jejich repertoáru, od lidovek až po současné taneční skladby českých i zahraničních autorů. V roce 2000 Miroslava Křena vystřídali Miloslav Svoboda z Horšic, bývalý člen hud.skup. Atlas, a Josef Prach z Dolní Lukavice, bývalý člen kapely p.Maška. Po náhlém úmrtí Josefa Pracha na jaře v roce 2013 začíná v červenci 2013 hrát na tenor Tonda Šobr z Merklína, bývalý člen skupiny Golf.

Hudební skupina ASFALT vystupuje na různých soukromých oslavách, veřejných zábavách, plesech a jiných kulturních akcích.

Zdeněk Květoň (*1969)

  • Harmonika
  • Klávesy
  • Zpěv

Naděžda Květoňová (*1972)

  • Klávesy
  • Zpěv

Miloslav Svoboda (*1935)

  • Alt saxofon
  • Zpěv

Tonda Šobr (*1948)

  • Tenor saxofon

Václav Květoň (*2000)

  • Alt saxofon

Naše nástroje

Satelity RCF ART 722 MKII 750W 130db

r.2010

To byla kočka


Ta pusa je má


Štěstí


Prý se tomu říká láska


Večerníček


Cappucino


r.2003

V cudzom meste


Sladké hlouposti


Přerovanka


Pár přátel


Jižní čechy


Blázen žárlí


r.2000

Nápad


Čtyři páry bílejch koní


Talisman lásky


Tisíc mil


Až na vrcholky hor


Žárlím